Belediye ve Kasabanın Tarihi

DİŞLİ BELEDİYESİ TARİHİ:

Genel Durumu ve Mahalleler: Dişli 01.04.1955 yılında Belediyelik olmuştur. Kasabanın şu anda 10 mahallesi vardır . Yukarı, Çaybaşı, Okul, Köprübaşı, Mevlana, Fatih, Malazgirt, Yavuz Selim, Şeyh Şamil ve Yunus Emre Mahalleleri.. Dişli ilköğretim Okulu ve Dişli Atatürk Ortaokulu olmak üzere iki okulu vardır. Ayrıca 1 Kur’an Kursu, 1 sağlık ocağı, 4 camisi ve Çiftçilerimiz için Tarım Kredi kooperatifi ve Süt Kooperatifi bulunmaktadır. Belediyemize ait Akaryakıt istasyonu ve Yöre halkı ve gurbetçilerimiz için iki tane dinlenme tesisi, Gençler için kapalı spor salonu ve Halı sahamız mevcuttur.

 

KASABANIN ADI VE TARİHİ: 1692 yıllarında kasabanın kuzey batı tarafındaki İnli kaya mevkisine bir çoban yerleşir.Kaynaklardan öğrenildiğine göre çobanın adı Selçuk’dur. Çoban çok cesur olduğundan; tabi bir in olan ağılın etrafına hiç kimseyi sokmaz.Bundan dolayı çobanın lakabı Dişli Çoban olur. Dişli Çoban öldükten sonra etraf köylerden insanlar yerleşmeye başlarlar. Bu mevkinin adı DİŞLİ olarak kalır. Etrafındaki Saraycık, Paşa köyü,Taşlı Höyük, Mıstığın Höyük, Beydini, Kışlacık, Bozok, Tosbalık, Dolavı, Bereket ve Üç Höyük mevkilerinin geçmişte insanların yaşadığı köyler olarak bilinmektedir. Dişli Oğuz Türklerinin Kayı boyundan olup, eski bir yerleşim merkezidir. Kasabanın etrafındaki höyüklerde bulunan malzemeler, buranın Anadolu’daki bütün devirleri yaşadığını gösterir. Kral yolu üzerinde olması, kısa zamanda gelişmesini ve Roma ve Bizans devirlerinde gelişerek büyük bir yerleşim merkezi olmasını sağlamıştır. Etrafında 10’dan fazla antik köy kalıntısı vardır. Buralardan çıkarılan mimari malzemeler cami, çeşme, köprü gibi yapılarda kullanılmıştır. Durumunu İslami Dönemde de devam ettirmiştir. Yavuz Sultan Selim Han 1514 yılında Çaldıran Seferinde buradan geçmiştir. Kanuni Sultan Süleyman Devrinde önemli bir yerleşim merkezidir. Halkın büyük kısmı “Selçuklu Yörük Aşiretindendir”. Türkmen olanlar Bolvadin ve Emirdağ ilçelerinden gelenlerdir. 16. asırda meydana gelen Celali İsyanlarında etrafındaki köyler dağılmış büyük bir kısmı Dişli Kasabası’na göçmüştür. Çevredeki köylerden göçenler: Bereket Köy : Dişli-Yörükkaracaören arasındadır. Celali İsyanlarında dağılmış, halkının büyük bir kısmı Dişli’ye göçmüştür. Köyün son mütesellimi Çağşırlıoğlu Osman Bey’dir. Bozok(Bozuk) Köyü : Erkmen Hisar ile Dişli Kasabası arasındadır. Metruk köyün çeşmesi ve mezarlığı güzümüze kadar gelmiştir. Büyük bir Selçuklu köyüdür. İki büyük mahallesi vardır. İlyas Bey’in torunlarından Süleyman, Dişli Çarşı Camisini, Mustafa ise medreseyi yaptırıp vakıflarını kurmuştur. İlyas Bey’in hörgüçlü mezar taşı “Bozuk mezarlığındadır”. Halk yanındaki çalılara bez bağlayıp adak dilerler. Halkının tamamı Dişli kasabasına göçmüştür. Paşaköy : Bolvadin’in yetiştirdiği ünlü valilerden Şehit Küçük Ahmet Paşa’nın (Ö. 1636) küçük oğlu Osman Paşa’ya tımar olarak verilmiştir. 19. asır başlarında dağılmıştır. İki çeşmesi ve mezarlığı günümüze kadar gelmiştir. İstiklal Savaşı döneminde yunan askerlerinin Bolvadin’i işgal ettikleri sıralarda Türk Süvari Birlikleri ve Türk İstikam Birlikleri barınmıştır.

GENEL YAPISI VE ARAZİ DURUMU: Dişli Kasabası Afyon ili Bolvadin ilçesine bağlı kasabadır, Bolvadin’e 9 km. Afyon ‘ a 72 km. uzaklıkta olup, Konya-İstanbul ve Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerindedir. Birim merkezi Ege bölgesinin Doğu Ege bölümünde göller bölgesi içersinde olup, kasabanın 7 km doğusunda Emir Dağları, batısında 5 km kadar mesafede Paşa Dağları, kuzeyinde kasabanın içinden geçen deresi, güneyinde ise Bolvadin ovası vardır. Arazinin en yüksek noktası 1122 orta yüksekliği 1073 ve en alçak noktası 1064 m rakımıdır. Komşuları arasında; doğusunda Karayokuş, Taşağıl, Nusretli, Karacaören, Güneyköy ve Kutlu köyleri, kuzeyinde Özburun Kasabası ve güneyinde Bolvadin ilçesi, batısında Kurucaova ve Felelli yer almaktadır.

EKONOMİK YAPISI: Beldenin en önemli ekonomik sektörü tarımdır. Daha sonra sırasıyla hayvancılık ve ticarettir. Çalışan nüfüsun %50’si tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. %25 Avrupanın çeşitli ülkelerinde işçi olarak çalışmaktadır. %15 ticaretle uğraşmakta ve %10’u çeşitli sektörlerde işçi ve memur olarak çalışmaktadır. Dişli Kasabası birim merkezinde tarımsal üretim olarak buğday, arpa, haşhaş, şeker pancarı, nohut, fasulye, patates, mısır, mercimek, domates ve salatalık yetiştirilmektedir. Üretilen sebze ve meyveler vatandaşın kendi ihtiyacından sonra iç piyasada pazarlanmaktadır. Kasabamızda Pazartesi günleri hayvan,tahıl ve sebze pazarı kurulmaktadır.

YAPILARIMIZ VE TARİHİ YERLER:Kasabamızda Yer Alan Yapı ve Tarihi Eserler:  Çarşı Camii,Yeni Camii, Fatih Camii, Bilal-i Habeşi Camii,Kırık Minare,Üç Höyük,Paşa Köyü,Saracık,Bozok, Sağlık Ocağı.Belediye Binası,Belediye Petrolü,Petrol Aile Parkı,Halı Saha,Dişli Tepesi Kır Düğün Salonu,Dişli Tepesi Mescidi ve Çeşmelerimiz…